کمپرسور اسکرو

کمپرسور چرخشی نوعی کمپرسور هوا است که از دو پیچ دوار (همچنین به عنوان روتور) برای تولید هوای فشرده استفاده می‌کند. کمپرسورهای هوای روتاری اسکرول تمیز، بی صدا و کارآمدتر از سایر انواع کمپرسور هستند. آنها همچنین بسیار قابل اعتماد هستند، حتی برای استفاده مداوم. این امر باعث می شود کمپرسورهای اسکرول راه حلی مطلوب برای کاربردهای حرفه ای و صنعتی در سراسر جهان باشند.

طیف گسترده ای از مزایای

کمپرسورهای اسکرول روتاری به دلیل ماهیت فناوری تراکم خود در مصرف انرژی کارآمد هستند. از آنجایی که هزینه های انرژی بخش عمده ای از هزینه های مربوط به فشرده سازی هوا را تشکیل می دهد، این امر آنها را به سرمایه گذاری عالی تبدیل می کند.

علاوه بر این، کمپرسورهای اسکرو به طور خاص برای طول عمر طولانی ساخته شده اند. این مزیت آنها را برای عملیاتی که نیاز به عملکرد مداوم کمپرسور دارند، گزینه ای عالی می کند.

از دیگر مزایای آن می توان به این نکته اشاره کرد که کمپرسورهای هوا پیچ روتاری اسکرول نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارند و بسیار متنوع هستند. علاوه بر این، آنها نسبتاً ساکت هستند. این بدان معناست که کمپرسورهای اسکرو را می‌توان نزدیک‌تر به محل مورد استفاده نصب کرد، بدون اینکه استانداردهای نویز را نقض کند. این برای کارگاه ها یا سایر مشاغل کوچک با فضای محدود مهم است.

یک دلیل دیگر وجود دارد که چرا اکنون می توانید کمپرسورهای پیچی دوار را تقریباً در تمام صنایعی که به هوای فشرده متکی هستند پیدا کنید. آنها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. به عنوان مثال، کمپرسورهای اسکرو با درایوهای تسمه، درایوهای دنده و درایوهای مستقیم وجود دارد. علاوه بر این، کمپرسورهای خشک و روغنی نیز وجود دارد. به عبارت دیگر، مهم نیست که به چه چیزی نیاز دارید، یک کمپرسور هوا پیچ روتاری برای شما وجود دارد. 

کمپرسور اسکرو روتاری چگونه کار می کند؟

screw compressor
screw compressor کمپرسور اسکرو

چگونه این کمپرسورها می توانند همه این مزایا را با هم ترکیب کنند؟ پاسخ به این سوال در فن آوری مبتکرانه پیچ های چرخشی نهفته است . اصل عملکرد کمپرسورهای هوای اسکرول چرخشی جابجایی مثبت نامیده می شود. به همان اندازه ای که ساده است هوشمندانه است.

آنها هوا را با استفاده از دو پیچ مارپیچ مشبک، به اصطلاح “روتور” فشرده می کنند.

در کمپرسورهای اسکرول چرخشی خشک کار، زمان بندی دقیق چرخ دنده ها تضمین می کنند که روتورهای نر و ماده یک چرخش دقیق را حفظ کنند.

در کمپرسورهای هوای مارپیچ چرخشی پر از روغن، از روغن روان کننده برای روان کردن فضای بین روتورهای محرک و محرک استفاده می شود. این یک آب بندی هیدرولیک را تشکیل می دهد و اجازه می دهد تا انرژی مکانیکی بین دو روتور منتقل شود.

سه نوع درایو کمپرسور هوا پیچ روتاری

  • درایو تسمه
  • درایوهای چرخ دنده
  • درایو مستقیم

کاربردهای کمپرسورهای هوای چرخشی اسکرو

با توجه به مزایا، انواع و اندازه های فراوان، کاربردهای کمپرسورهای اسکرول تقریبا نامحدود است.

با این حال، برخی از کاربردها وجود دارد که استفاده ار این کمپسورها بسیار مناسب هستند. کمپرسورهای اسکرو ثابت انتخاب بهینه برای کاربردهای صنعتی بزرگ با تقاضای مداوم هوا هستند. آنها را می توان در کارخانه های تولیدی یا بسته بندی مواد غذایی یافت.

کمپرسورهای هوا پیچ روتاری کوچکتر اغلب به واحدهای متحرک تبدیل می شوند. آنها برای سایت های ساختمانی یا عملیات معدنی در مکان های دوردست مناسب هستند. بدلیل سهولت نصب و استحکام آنها یک مزیت تعیین کننده است.

همانطور که در بالا ذکر شد، شما همچنین می توانید بین یک کمپرسور تزریق روغن و یک کمپرسور بدون روغن انتخاب کنید. زمانی که کیفیت هوا در درجه دوم اهمیت قرار دارد، از حالت اول استفاده می کنید. این مورد زمانی است که شما باید به ابزارهای بادی هوارسانی کنید . از دیگر کاربردهای کمپرسورهای هوای مارپیچ دوار با تزریق روغن می توان به تبرید گاز در صنایع تبرید و فرآوری هیدروکربن اشاره کرد.

با این حال، بسیاری از کاربردهای دیگر وجود دارد که کیفیت هوای فشرده اهمیت زیادی دارد. صنعت داروسازی، تحقیقات پزشکی، بخش غذا و نوشیدنی یا در تولید نیمه هادی …در اینجا، شما فقط باید یک کمپرسور اسکرول بدون روغن را در نظر بگیرید. 

screw compressor
screw compressor کمپرسور اسکرو

کمپرسورهای اسکرول چیست؟

کمپرسور اسکرول
کمپرسور اسکرول

کمپرسور اسکرول که به عنوان کمپرسور مارپیچ و پمپ اسکرول نیز شناخته می شود، نوعی کمپرسور با جابجایی مثبت است که با فشرده سازی داخلی هوا یا گاز کار می کند. کمپرسورهای اسکرول می‌توانند روغن‌کاری یا بدون روغن باشند، و دومی برای کاربردهایی که نیاز به هوای تمیز بدون هیچ گونه آلودگی روغن در محفظه تراکم وجود دارد، مناسب‌تر است.

کمپرسور اسکرول چگونه کار می کند؟ یک کمپرسور اسکرول از دو عنصر اسکرول مارپیچی شکل تشکیل شده است که به هم متصل شده اند: یک اسکرول ثابت و یک اسکرول مداری که توسط یک موتور هدایت می شود.مارپیچ ها بدون هیچ گونه تماس فلز با فلز در حرکت مداوم نوسان می کنند در حالی که هوا به حجم های کوچکتری در حفره های هلالی شکل فشرده می شود.

مارپیچ در حال چرخش توسط یک میل لنگ کوتاه حرکت می کند و به طور غیرعادی در اطراف مرکز اسکرول ثابت حرکت می کند. حرکت اسکرول مداری مکشی ایجاد می کند که هوا را از دهانه ورودی که در بالای محفظه عنصر قرار دارد به داخل می کشد. هوا یا گازی که در حفره‌های هوا بین دو طومار حبس می‌شود، در حالی که به سمت مرکز محفظه حرکت می‌کند، به تدریج فشرده می‌شود، جایی که دریچه خروجی و یک شیر غیرقابل برگشت (شیر یک طرفه) قرار دارد. گاز فشرده و تحت فشار از درگاه خروجی در مرکز مجموعه تخلیه می شود. شیر یک طرفه از برگشت گاز یا مبرد جلوگیری می کند.

چرخش 180 درجه یا جابجایی فاز، پایداری شعاعی عنصر اسکرول را فراهم می کند. از آنجا که محفظه تراکم به طور فزاینده ای کوچکتر می شود در حالی که هوا یا گاز در داخل کمپرسور فشرده می شود، این نوع فشرده سازی معمولاً فشرده سازی داخلی نامیده می شود. در طی این فرآیند، نشتی به حداقل می رسد زیرا اختلاف فشار در حفره های هوا کمتر از اختلاف فشار بین ورودی و خروجی است. مشابه فشرده سازی داخلی در کمپرسور اسکرو، میزان فشرده سازی داخلی بستگی به طراحی پورت تخلیه تعیین می شود. با توجه به طراحی منحصر به فرد پورت تخلیه، کمپرسور اسکرول می تواند هوا یا گاز بیشتری را با مصرف انرژی نسبتاً کمتر فشرده کند. در مقایسه با سایر کمپرسورها، کمپرسور اسکرول از نظر حجم به بالاترین سطح بازدهی می رسد زیرا هیچ پیستونی برای فشرده سازی گاز وجود ندارد.

انتشار نویز کمپرسور اسکرول نیز به طور قابل توجهی کمتر از تمام فناوری های کمپرسور موجود است. چرخه فشرده سازی کامل 2.5 نوبت شامل مراحل مکش، فشرده سازی و تخلیه تخلیه می شود که به طور همزمان انجام می شود و جریان ثابتی از هوای بدون ضربان را فراهم می کند. کمپرسور اسکرول عملکرد نرم و بدون لرزشی دارد در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی . طراحی ساده کمپرسور اسکرول به خاطر تنها یک قسمت متحرک (بنابراین بدون اصطکاک) آن را در مقایسه با کمپرسور پیستونی معادل یا کمپرسور اسکرو چرخشی سنتی بسیار قابل اعتمادتر و کم صداتر می کند.

کمپرسورهای اسکرول مدولار در مقابل دیجیتال

کمپرسورهای اسکرول با فناوری جریان متغیر، مزایا و انعطاف‌پذیری یک سیستم مدولار را با استفاده از دو تا چهار ماژول کمپرسور که در یک پوسته ادغام شده‌اند، به ارمغان می‌آورند. سیستم فرمان به طور مداوم وضعیت هر عنصر را نظارت می کند و عناصر فشرده سازی را شروع و متوقف می کند، در نتیجه اطمینان حاصل می کند که خروجی هوای فشرده با نیاز هوا مطابقت دارد. علاوه بر این، کیفیت هوای عالی و کاربر پسند بودن این واحدها فرآیند تولید برتر را تضمین می کند.

از طرف دیگر، کمپرسور اسکرال دیجیتال دارای طراحی مکانیکی است که خروجی کمپرسور را با نیازهای خنک کننده فرآیند کامل مطابقت می دهد. کمپرسور اسکرول دیجیتال عمدتاً در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع برای اطمینان از کنترل دقیق دما استفاده می شود. به عنوان مثال، هنگامی که دما در طول حمل و نقل مواد غذایی ثابت نگه داشته می شود، این باعث کیفیت بهتر غذا می شود.

چرا کمپرسور اسکرول را انتخاب کنید؟

انتخاب کمپرسور اسکرول در نهایت به اندازه، جریان و کیفیت مورد نیاز برنامه شما بستگی دارد. قبل از انتخاب هر نوع کمپرسور، مهم است که اندازه و فناوری مناسب برای نیازهای هوای فشرده خود را مشخص کنید، از این که به کمپرسور بدون روغن یا با روغن نیاز دارید . برای ظرفیت و جریان بالاتر، امکان انتخاب واحدهایی با دو یا چهار عنصر کمپرسور اسکرول در یک محفظه وجود دارد. با این حال، ممکن است در برخی موارد صرفه جویی در مصرف یک کمپرسور بزرگ به جای ترکیب چند کمپرسور اسکرول برای تولید جریان کافی باشد. 

کمپرسور اسکرول به دلیل طراحی ساده و در عین حال کارآمد، مزایای زیادی دارد. با اجزای کمتر نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی، سطح بالایی از قابلیت اطمینان عملیاتی را تضمین می کند و به سختی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. بسیاری از کاربردهای صنعتی پیشرو به سراغ کمپرسور اسکرول می روند زیرا تمام الزامات اولیه یک کمپرسور همه منظوره را برآورده می کند. در حالی که کمپرسورهای اسکرو تزریق روغن ممکن است در کاربردهای صنعتی بزرگ با تقاضای حجم بیشتر کارآمدتر باشند، کمپرسورهای اسکرول هنوز به طور گسترده در صنایع غذایی، تبرید، تهویه مطبوع و حمل و نقل استفاده می شوند

Copeland’s Digital Scroll اولین کمپرسوری بود که محدوده ظرفیتی بین 10% تا 100% را بدون استفاده از اینورتر ارائه کرد.

کمپرسورهای دیجیتال از طریق یک ویژگی منحصر به فرد به نام انطباق محوری کارایی بالا دارند. این روش اجازه می دهد تا اسکرول ثابت به صورت تدریجی در جهت محوری حرکت کند تا اطمینان حاصل شود که اسکرول های ثابت و مدور همیشه با نیروی بهینه بارگذاری می شوند.

کمپرسور دیجیتال:

کمپرسورهای دیجیتال با 70 درصد قطعات متحرک کمتر، عملکرد بهتری را با طراحی قابل اعتماد و بدون پیچیدگی ارائه می دهند.

دیجیتال ها به ویژه برای کاربردهایی که نیاز به نسبت کامل یا زیاد هوای تازه، کنترل بسته و کنترل دمای هوا دارند، مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.